Okna pcv zaparowywanie okien

CO JEST PRZYCZYNĄ PAROWANIA OKIEN?

Oferujemy różne rodzaje szyb do okien PCV. To one odpowiadają za utrzymanie ciepła w naszych domach. Obecnie coraz więcej klientów wybiera okna z funkcją energooszczędną. Dzięki specjalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym taka stolarka sprzyja utrzymaniu ciepła wewnątrz domu, a jednocześnie ogranicza straty energii poprzez tzw. mostki termiczne. W efekcie taki budynek wymaga niższych nakładów finansowych na wydatki na ogrzewanie. Możliwe jest też wzbogacenie okien o warstwę dźwiękoizolacyjną lub antywłamaniową, w zależności od rodzaju.

Proponujemy Państwu szyby pojedyncze i zespolone. Pierwsze z nich – pojedyncze – zbudowane są z jednej lub dwóch sklejonych warstw, które nie rozsypują się po rozbiciu. Z kolei wersje zespolone, składają się z dwóch, trzech, a nawet czterech warstw, między którymi tworzy się przestrzeń pełniąca funkcję izolacyjną, przeważnie wypełniona powietrzem lub gazem szlachetnym. Warto jednak pamiętać, że takie szyby są cięższe i wymagają wzmocnionej ramy.

PAROWANIE SZYB WEWNĄTRZ MIESZKANIA

Podczas codziennych czynności takich jak gotowanie, pranie, prasowanie czy też kąpiel zwiększa się wilgotność powietrza w mieszkaniu. Przyczynia się do tego także suszenie mokrych ubrań w zamkniętych pomieszczeniach bądź też na grzejnikach. Jeśli powietrze nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz, wówczas dochodzi do osadzania się pary wodnej na chłodnej powierzchni, jaką jest szyba. Jest to szczególnie zauważalne w kuchni oraz łazience.

Nadmierna wilgotność powietrza może pojawić się także w świeżo wybudowanych oraz wyremontowanych mieszkaniach. Wówczas jest ona efektem „oddychania” nowo wybudowanych bądź otynkowanych czy pomalowanych ścian oraz stropów.

PAROWANIE OKIEN OD ZEWNĄTRZ

Wysoka izolacja termiczna okna powoduje, że na zewnątrz wydostaje się niewielka ilość ciepłego powietrza. W związku z tym szyba po zewnętrznej stronie jest zimna i dlatego skrapla się na niej para wodna. Parowanie okien od zewnątrz występuje podczas deszczu, mgieł i dużych dobowych wahań temperatury szczególnie w okresie jesiennym oraz wiosennym. Zjawisko to jest częściej spotykane na obszarach o zwiększonej wilgotności powietrza na zewnątrz, m.in. w pobliżu zbiorników wodnych jak np. staw czy jezioro oraz terenów leśnych.

JAKIE MOGĄ BYĆ SKUTKI PAROWANIA OKIEN?

Zaparowane szyby są oznaką zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu, która niestety może mieć negatywne skutki zarówno dla naszego domu, jak i zdrowia. Jest ona przyczyną powstawania pleśni i wszelkiego rodzaju grzybów i plam nie tylko wokół szyb, ale także na ścianach oraz suficie. To z kolei może powodować niszczenie budynku, nieprzyjemny zapach w domu i konieczność kosztownego oraz czasochłonnego remontu. Wilgoć wpływa też na samopoczucie domowników, powodując m.in. bolesne migreny, alergie, zaburzenia koncentracji, a także nawracające infekcje dróg oddechowych.

JAKIE MOGĄ BYĆ SKUTKI PAROWANIA OKIEN?

W tym celu konieczne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Codzienne gotowanie, kąpiele, a także pranie zwiększają wilgotność powietrza i powodują osadzanie kropli wody na szybie. Jednak by temu zapobiec, wystarczy dopływ świeżego powietrza, które zapewni regularne wietrzenie mieszkań. Nie jest to zadowalające rozwiązanie w sezonie jesiennym i zimowym bądź też, gdy w domu przebywa małe dziecko. Wietrzenie może bowiem powodować znaczne wychłodzenie mieszkania, a także wpłynąć na zwiększenie opłat za ogrzewanie.

Jakie jest zatem najbardziej korzystne rozwiązanie? Warto zainwestować w okna wyposażone w nawiewniki. Zapewnią one stały przepływ powietrza bez otwierania bądź uchylania okien, a tym samym unikając wychłodzenia pomieszczeń. Nawiewniki mogą być zamontowane na ramach, ale również na ścianach. Dostępne modele różnią się m.in. wydajnością oraz ochroną przed hałasem z zewnątrz. Dlatego warto wybrać rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Można wśród nich wyróżnić 3 rodzaje:

  • ciśnieniowe (samoregulujące) – użytkownik ma możliwość zamknięcia przysłony, a tym samym ograniczenia przepływu powietrza do minimum,
  • higrosterowane (sterowane automatycznie) – w zależności od stopnia wilgotności powietrza w pomieszczeniu przysłona sama się otwiera bądź zamyka,
  • sterowane ręcznie – użytkownik samodzielnie reguluje stopień otwarcia przysłony.

W pomieszczeniach szczególnie narażonych na podwyższony stopień wilgotności powietrza warto zainstalować wentylatorki wyciągowe w wywietrznikach.

Nie bez znaczenia jest tutaj również rozmieszczenie grzejników w mieszkaniu. Powinny być one zamontowane pod oknem. Ściany zewnętrzne są bowiem najzimniejsze i dlatego potrzebują szczególnego wsparcia, żeby zapobiec ich nadmiernemu wychłodzeniu.

KIEDY ZAPAROWANE SZYBY W DOMU POWINNY WZBUDZIĆ W NAS NIEPOKÓJ?

Jeżeli skraplanie następuje między szybami, mamy niestety do czynienia z poważniejszym problemem. Wewnątrz okna gromadzi się woda, która jest trudna do usunięcia i powoduje nieestetyczne zacieki oraz uszkodzenia. Oznacza to, że okno straciło swoje właściwości termoizolacyjne i nastąpiło rozszczelnienie się skrzydła i konieczna jest jego wymiana. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jeśli objęte jest ono gwarancją, reklamacja powinna być bez problemów pozytywnie rozpatrzona, a wadliwa konstrukcja wymieniona.