jakie wybrać do domu , mieszkania
To, jakie okna najlepiej wybrać do domu, zależy nie tylko od parametrów wziętych pod uwagę przy budowie lub remoncie. Nie należy zapominać o tym, że okna muszą być dopasowane do bryły budynku i stylu jaki on reprezentuje, warunków panujących w miejscu docelowym, a także upodobań i przyzwyczajeń przyszłych użytkowników.
Co prawda porządna stolarka okienna to być może spory wydatek, jednak warto wziąć pod uwagę to, że jest to przeważnie zakup na długie lata – wymienia się je przeważnie jedynie wtedy, gdy ulegną uszkodzeniu.Dobre okna zapewniają nam nie tylko właściwą estetykę w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynku, ale również mogą przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem wszystkich pomieszczeń.W przypadku wyboru okien do domu lub mieszkania powinniśmy się kierować również ich izolacyjnością definiowaną przez dwa współczynniki – współczynnik przenikania ciepła U oraz przepuszczalność energii cieplnej g.
Współczynnik przenikania ciepła U
Powyższy współczynnik definiuje się jako ilość ciepła przenikająca w ciągu 1 godziny przez 1m2 płaskiej przegrody przy różnicy temperatury powietrza po obu stronach na poziomie 1 stopnia Celsjusza (1K). Z tego też względu współczynnik ten można wykorzystywać do określenia przenikania ciepła każdej przegrody – zarówno okien, drzwi, jak i chociażby ścian oraz połaci dachowej.
Współczynnik wyraża się jednostką W/m2K.
Im wartość współczynnika U jest mniejsza, tym mamy do czynienia z większa izolacyjnością termiczną okna, gdyż wtedy w ciągu jednej godziny przenika mniejsza ilość ciepła.
Standardowo przyjmuje się, że wartość graniczna współczynnika przenikania ciepła dla okien obecnie stosowanych w budownictwie mieszkaniowym nie może być wyższa niż 0,9 W/m2K.
Jest to wartość wyznaczana przez polskie normy, jednak w żaden sposób nie zbliża się ona do wartości izolacji cieplnej oferowanej przez najlepszą stolarkę na rynku która osiąga wartość 0,7 W/m2K.
Duże projekty szklane wymagają dodatkowych środków bezpieczeństwa, które aluminium spełnia wzorowo. Wytrzymałość aluminiowych elementów związana jest z ich sztywnością i trwałością co dodatkowo wpływa na ich możliwości utrzymania dużych obciążeń. To otwiera dodatkowe sposoby na ich wykorzystanie w nowoczesnym budownictwie i nie narzuca tak wielu ograniczeń dla bardziej śmiałych projektów.
Zaletą nowoczesnych okien aluminiowych PONZIO (dostępnych w Rzeszowie jest połączenie elegancji i estetyki z wysoką trwałością odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Okna aluminiowe cechuje skuteczne wygłuszanie hałasu. Dzięki specjalnym wkładkom w kształtownikach wiele z nich ma również niski współczynnik przewodnictwa cieplnego.
Warto wiedzieć, że dopuszczalny wg prawa budowlanego maksymalny współczynnik przewodnictwa cieplnego (Uw) wynosi 1,8 W/m2K. W budownictwie energooszczędnym rekomenduje się Uw na poziomie 0,9 W/m2K. Okna w systemie PONZIO PE 78N lub PE 96 gwarantują Uw wartości jedynie 0,73 W/m2K. Spełniają oczywiście wymogi współczesnego prawa budowlanego.
Najważniejszą cechą okien jest poziom izolacyjności (zgodnie z przepisami nowe okna mają mieć współczynnik przenikania ciepła na poziomie nie większym niż 0,9 W/(m2 K), na którą wpływ ma nie tylko materiał, z jakiego zostały wykonane, ale także parametry techniczne:
-ilość szyb i przestrzeni między nimi, które w nowoczesnych oknach wypełnia się gazem szlachetnym;
-ilość komór (od 3 do 8) w ramie okiennej. Im większa ich ilość, tym lepsze parametry i mniejsze straty ciepła choć nie w każdym przypadku gdyż niektóre profile mają mniej komór a osiągają leprze parametry w tym system Decco 83
-rodzaj wypełnienia komór, z których zbudowane są okna PVC – najlepsze będą te, w których znajduje się pianka poliuretanowa lub styropian;
-szyby umożliwiające wpadanie dużej ilości promieni słońca do wewnątrz – liczy się tutaj współczynnik Lt, który powinien wynosić 70-74%.
Profile okienne określa się przy pomocy trzech klas (norma PN-EN 12608:2004): A, B, C, z których najlepsza jest ta o oznaczeniu A. Takie okna charakteryzują się najgrubszym profilem. Konkretne wymiary w danych klasach to:
- Klasa A: minimalna grubość ścianki o powierzchni widocznej to 2,8 mm, dla powierzchni niewidocznej 2,5 mm. Takie okna są trwalsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne od pozostałych ale przy zastosowaniu odpowiednich wzmocnień a nie wzmocnień tylko na sztukę jak stosują niektóre firmy.
- Klasa B: minimalna grubość ścianki o powierzchni widocznej to 2,6 mm, dla powierzchni niewidocznej 2,0 mm;
- Klasa C: konkretne wartości nie zostały odgórnie ustalone, muszą być jednak podane przez producenta.
Istotny może okazać się również współczynnik izolacji akustycznej Rw, który podpowie, o ile mniej hałasu usłyszy się w pomieszczeniu w porównaniu do jego natężenia na zewnątrz. Ma to ogromne znaczenie, np. w przypadku okien do sypialni, salonu lub pokoju dziecka. Jeśli w otoczeniu domu lub mieszkania trudno o ciszę Rw powinno wynosić około 34 dB.
Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe cechy danego modelu, np. zabezpieczenie w postaci klamki na kluczyk, wzmocnionej szyby czy ochronę przeciwwłamaniową (okna w tym wypadku można podzielić na 6 klas: im wyższa, tym mniejsze prawdopodobieństwo włamania). Do domów i mieszkań, w których panuje wilgoć zalecane są okna PVC z nawiewnikami.Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na wygląd okna, od którego zależeć będzie cena. W ofercie znaleźć można standardowe okna w kolorze białym oraz te pokryte okleiną imitującą drewno lub barwione w masie czy lakierowane. Wybrany kolor może znajdować się po obu stronach lub tylko od zewnątrz. Pozwala to nie tylko na oszczędność , ale też możliwość dopasowania koloru ramy do aranżacji wnętrza.
Korzyści z wymiany okien: