Regulacja okien zima czy lato. Jak zmienić tryb w oknach na zimowy lub letni.

Ruszył sezon grzewczy, dlatego wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Warto pamiętać o tym, że przez okna ucieka około 20 proc. ciepła, co przekłada się na wzrost rachunków za ogrzewanie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że straty ciepła można zminimalizować. Wystarczy zmienić tryb w oknach na zimowy z letniego.

Tryb Lato-Zima

Tryb zimowy i letni w oknach – na czym polega?

Obecnie niemal we wszystkich domach królują okna z tworzyw sztucznych. Nic dziwnego, gdyż są niezwykle praktyczne i łatwe w utrzymywaniu, a dodatkowo charakteryzują się wysoką szczelnością, co przekłada się na oszczędności w zakresie zużycia energii cieplnej. Podczas ich montażu zazwyczaj ustawia się standardowy stopień docisku do ramy. Okazuje się jednak, że okna można samodzielnie dopasować do warunków pogodowych. Można je ustawić na tryb letni lub zimowy.

Tryb zimowy i letni w oknach pozwala na optymalizację temperatury wewnątrz domu czy mieszkania. Pomaga to zapewnić odpowiedni przepływ powietrza (latem) lub optymalną szczelność (zimą). Tryby te różnią się od siebie stopniem docisku skrzydła do ramy. Tryb letni pozwala zmniejszyć stopień docisku, dzięki czemu poprawia się cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu oraz lepiej się nim oddychać.

Tryb zimowy to mocniejszy docisk skrzydła do ramy. To sprawia, że okna są szczelniejsze, co wyraźnie wpływa na izolację pomieszczenia oraz mniejsze zużycie energii podczas jego ogrzewania. Ma to wpływ nie tylko na komfort mieszkańców, lecz także na rachunki za ogrzewanie. Tryb zima-lato pozwala na dopasowanie szczelności okna do konkretnego sezonu.

Jak sprawdzić, w jakim trybie jest okno.

Stopień docisku uszczelki możemy kontrolować za pomocą rolek regulujących umieszczonej na skrzydle okna. Nazywane są grzybkami, czopami lub trzpieniami regulującymi). W zależności od producenta okuć mogą one mieć różne kształty. Są to zazwyczaj elementy okrągłe lub sześciokątne, na których zaznaczona jest kreska lub kropka (oznaczenia te wskazują pozycję okna). W trybie zimowym kreska jest równoległa do podłoża, a kropka znajduje się blisko uszczelki okna. W przypadku, gdy obrócimy okucie o 180 stopni, to znaczy, że zmieniliśmy tryb na letni.Niekiedy może się zdarzyć, że na zaczepie będą zaznaczone kółka o różnej średnicy. Jeżeli od strony uszczelki są największe kółka, to znaczy, że mamy tryb letni, a przepływ powietrza jest na największym poziomie. Natomiast w sytuacji, gdy grzybek zostanie obrócony o 180 stopni (tak, aby od strony uszczelki były najmniejsze kółka), okno będzie w trybie zimowym.

Jak jeszcze sprawdzić, w jakim trybie jest okno.Po ustawieniu trybu letniego wystarczy zbliżyć do styku skrzydła i ramy okna płonącą świeczkę – wówczas zobaczysz, jak jej płomień się porusza. Co więcej, jeśli po zamknięciu okna można swobodnie wyciągnąć kartkę papieru, to oznacza, że jest ono nieszczelne, czyli ustawione w trybie letnim.

Regulacja okna zima-lato – jak zrobić.

Aby zmienić tryb okien, należy przede wszystkim dobrać odpowiednie narzędzia, które powinny być dopasowane do wyglądu grzybka, czopa lub trzpienia. W przypadku grzybków będziemy potrzebowali klucza płaskiego, z kolei trzpienie można przekręcić za pomocą klucza typu imbus o średnicy 4 mm. Czasem może się zdarzyć, że konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalne klucze, które są dopasowane do kształtu rolek. Są też przypadki, kiedy można to zrobić za pomocą domowych kombinerek lub własnych palców. Dzięki temu można samodzielnie regulować tryb w oknach.

Warto również pamiętać o tym, aby rozszczelnić okna po zimie. W tym celu należy najpierw ustawić tryb uniwersalny (czyli przekręcić bolec o 90 stopni), a przed latem zmienić na tryb letni. Wszelkie prace związane ze zmianą trybu w oknach należy wykonywać przy dodatnich temperaturach (najlepiej 10 stopni C). Inaczej regulacja może prowadzić do błędów w funkcjonowaniu okien.