gtag('config', 'UA-129345014-15');

Rodzaje szyb w oknach lub drzwiach

Oferujemy różne rodzaje szyb do okien PCV. To one odpowiadają za utrzymanie ciepła w naszych domach. Obecnie coraz więcej klientów wybiera okna z funkcją energooszczędną. Dzięki specjalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym taka stolarka sprzyja utrzymaniu ciepła wewnątrz domu, a jednocześnie ogranicza straty energii poprzez tzw. mostki termiczne. W efekcie taki budynek wymaga niższych nakładów finansowych na wydatki na ogrzewanie. Możliwe jest też wzbogacenie okien o warstwę dźwiękoizolacyjną lub antywłamaniową, w zależności od rodzaju.

Proponujemy Państwu szyby pojedyncze i zespolone. Pierwsze z nich – pojedyncze – zbudowane są z jednej lub dwóch sklejonych warstw, które nie rozsypują się po rozbiciu. Z kolei wersje zespolone, składają się z dwóch, trzech, a nawet czterech warstw, między którymi tworzy się przestrzeń pełniąca funkcję izolacyjną, przeważnie wypełniona powietrzem lub gazem szlachetnym. Warto jednak pamiętać, że takie szyby są cięższe i wymagają wzmocnionej ramy.

SZYBY ZESPOLONE

Budowa szyb zespolonych

Budowa szyb zespolonych

podwójna Ug=1,1

potrójna Ug=0,6 lub 0,5

poczwórna Ug=0,4

Szyby przeciwsłoneczne:

Architekci nieustannie poszukują nowych form i materiałów na elewacje, a we współczesnej architekturze szkło znalazło zastosowanie na niespotykaną dotąd skalę. Domy, biura, budynki użyteczności publicznej przepełnione są światłem, ale wysoki stopień przezroczystości szkła może prowadzić do przegrzewania pomieszczeń i wysokiej przepuszczalności promieni UV. Aby do tego nie dopuścić, architekci potrzebują nowoczesnych rozwiązań w zakresie właściwości szyb montowanych w elewacjach, a odpowiedzią na te postulaty są szyby przeciwsłoneczne marki Effector.

W szybach wykorzystywane są szkła produkowane poprzez napylanie warstw metali lub tlenków metali, co pozwala na uzyskanie ultra cienkiej powłoki nadającej jednolity wygląd i najwyższą jakość optyczną.

Zalety szyb przeciwsłonecznych marki Effector:

  • swoboda wykorzystania – pod względem architektonicznym i technicznym,
  • zmniejszenie kosztów eksploatacji, szczególnie w budynkach przemysłowych, dzięki obniżeniu nakładów związanych z chłodzeniem,
  • większy komfort użytkowania pomieszczeń, przyjazne temperatury, nawet latem,
  • szyby przeciwsłoneczne zatrzymują ok. 50 – 76 % energii słonecznej, dzięki czemu można uzyskać doskonałe własności ochrony przed słońcem.

Ze względu na wygląd, sposób wytwarzania oraz wpływ na redukcję promieniowania Słonecznego, szkła przeciwsłoneczne dzielone są na trzy grupy: absorpcyjne, refleksyjne i selektywne.

Co to są szyby absorbcyjne?

Szyby absorpcyjne, inaczej nazywane antisol. Pochłaniają część energii promieniowania słonecznego i ten sposób chronią pomieszczenie przed przegrzaniem. Wykonywane są ze szkła float barwionego w masie. Przepuszczalność światła maleje do poziomu od 32 do 72%, zależnie od grubości i koloru szyby; dostępne są szare, brązowe, niebieskie, zielone.

Warto pamiętać, że kolorowe szkło wpływa nie tylko na atrakcyjność elewacji, ale też działa jak kolorowy filtr i w dużym stopniu wpływa na wygląd wnętrza.

Jest to podstawowe rozwiązanie, stosowane w szybach przeciwsłonecznych. Szkło absorpcyjne jest zabarwione w masie w czasie procesu wytopu w hucie. Zabarwienie na kolor niebieski, brązowy, grafitowy czy zielony powoduje silne pochłanianie odpowiedniej części widma. Przez zjawisko absorpcji takie szkło silnie się nagrzewa, pochłaniając ok. 50% energii promieniowania słonecznego, a następnie rozprasza energię, kierując ją ponownie na zewnątrz. Stosowane są jako szyba zewnętrzna w zestawie szyby zespolonej. Charakteryzują się niskim stopniem odbicia światła, nieco mniejszym niż bezbarwne szkło float. W zależności od potrzeb, dotyczących osiągnięcia pożądanego bilansu energetycznego dla
całego przeszklenia, dobiera się zarówno barwę jak i grubość szkła (efekt działania szyb absorpcyjnych rośnie wraz ze wzrostem grubości szkła).

Co to są szyby refleksyjne?

Szyby refleksyjne, inaczej nazywana reflex lub stopsol, to szyba przeciwsłoneczna, działająca w oparciu o inną zasadę. Może być wykonana ze szkła zwykłego lub barwionego w masie, ale dodatkowo jest pokryta warstwą tlenków metali lub metali szlachetnych. Innym rozwiązaniem jest naklejenie na szybę od strony pomieszczenia folii przeciwsłonecznej, która jednocześnie chroni szkło przed stłuczeniem.

Warstwa refleksyjna działa jak lustro i odbija część promieniowania słonecznego, nie tylko zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń, ale także w pewien sposób chroniąc dom przed złodziejami. Utrudnia bowiem ustalenie, co się dzieje wewnątrz. Na dodatek każde jej uszkodzenie lub uchylenie jest z daleka widoczne.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zastosowanie w szybach przeciwsłonecznych szkieł z naniesioną powłoką odbijającą (tzn. reflex). Powłoka refleksyjna nanoszona jest na szkło już podczas produkcji. Jej zadaniem jest odbijanie zarówno światła widzialnego, jak i ciepła słonecznego. Zastosowanie szkła refleksyjnego o różnej barwie, oprócz właściwego kształtowania bilansu energetycznego, jest często wykorzystywane do podnoszenia walorów estetycznych budynku lub otoczenia budynku (efekt lustrzanego odbicia architektury otoczenia w elewacji).
Oba rodzaje szkieł przeciwsłonecznych można niemal dowolnie łączyć z innymi rodzajami szkieł. Połączenie ze szkłami niskoemisyjnymi czy szkłami o własnościach antywłamaniowych w jednej szybie zespolonej pozwala sprostać w bardzo szerokim zakresie oczekiwaniom użytkowników
i tworzyć wielofunkcyjne zestawy, skutecznie chroniące przed niepożądaną wymianą energii o każdej porze roku.

Szyby selektywne, czyli jakie?

Dawniej stosowane szkło selektywne było łatwe do zidentyfikowania, dzięki błękitnemu odcieniowi. Obecnie jest produkowane jako bezbarwne lub barwione w masie szklanej na kolory od niebieskiego do zielonego. Charakterystycznym wyróżnikiem szyb selektywnych jest obecność Argonu w komorze szyb zespolonych.

Szyby przeciwsłoneczne ze szkła selektywnego są bardzo popularne, ze względu na dwa razy lepszy stopień izolacji termicznej. Obecnie szkło selektywne jest bezbarwne, dlatego można je zidentyfikować na podstawie specjalnego czujnika, reagującego na tlenki metali na tafli szkła. Może być ono również barwione w masie szklanej na kolor niebieski, brązowy, szary oraz zielony. Wielokrotne powlekanie tlenkami metalu pozwala uzyskać właściwy efekt odbicia, kontrolować nasłonecznienie pomieszczeń oraz ograniczyć przenikanie do nich energii słonecznej, jak również zapewnienia wysoką ciepłochronność. Komora szyb zespolonych ze szkła selektywnego jest wypełniona argonem, który poprawia właściwości izolacji termicznej o ok. 20

 

SZYBY POJEDYNCZE

Szprosy wewnątrzszybowe: kolory i rodzaje oraz wymiary

Ciepłe ramki w szybach

Ciepłe ramki w szybach
17 859 46 95