Zakup okien z montażem – czy warto

Podczas zamawiania stolarki musimy podjąć decyzję dotyczącą jej wstawienia. Do wyboru mamy dwie opcje – kupno okna wraz z montażem lub samodzielne zorganizowanie profesjonalnej ekipy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zakup okien z montażem nie tylko wyraźnie obniża koszt konstrukcji, ale i często pozwala znacznie wydłużyć okres obowiązywania gwarancji producenta.

Zakup okien z montażem – jaki VAT

Jedną z zalet wyboru kompleksowej usługi stanowi niższa stawka podatku VAT. W przypadku zakupu okien bez montażu trzeba liczyć się z poniesieniem wyższych kosztów stolarki. W takiej sytuacji obowiązuje podatek VAT w wysokości 23%. Jeśli jednak zamówimy okno razem z usługą montażową, firma zajmująca się dystrybucją okien może zastosować dużo niższą stawkę, wynoszącą 8%. Oszczędności będą znaczące zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy zainteresowani skorzystaniem z wielu elementów opcjonalnego wyposażenia.

Umowa na zakup okien z montażem a gwarancja

Prawidłowy montaż konstrukcji w znaczącym stopniu wpływa na okres jej właściwego funkcjonowania.  Standardowy czas obowiązywania gwarancji wynosi 5 lat.

Kompleksowa usługa – mniej formalności

Niewątpliwą zaletę kupna okien z montażem stanowi mniejsza liczba formalności. W przypadku takiego rozwiązania wystarczy nawiązać umowę tylko z jedną firmą. Decydując się na samodzielne zorganizowanie wstawienia stolarki, trzeba liczyć się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu, m.in. na znalezienie odpowiedniej ekipy oraz podpisanie dodatkowej umowy. Ustalanie terminów z jednym przedsiębiorstwem upraszcza proces wstawienia lub wymiany okien. Jeśli wybierzemy opcję samodzielnego zorganizowania montażu, czeka nas więcej spraw do załatwienia.

Doświadczenie w montażu okien danego producenta

Firma zajmująca się sprzedażą stolarki doskonale zna zalecenia dotyczące prawidłowego montażu, określone przez producenta okien. Doświadczenie oraz znajomość konkretnych komponentów pozwala sprawnie i poprawnie zrealizować usługę wstawienia okna. Warto pamiętać o tym, że popełnienie błędów przez zewnętrzną ekipę może skutkować nie tylko nieprawidłowym funkcjonowaniem konstrukcji, ale również skróceniem jej żywotności.

Mniej problemów w przypadku usterek

Niekiedy stolarka wymaga wykonania prac serwisowych polegających m.in. na usunięciu drobnych usterek. Skorzystanie z usługi jednej firmy pozwala uniknąć sytuacji, w której trudno ustalić czy defekt powstał na etapie produkcji, czy też wynika z nieprawidłowego montażu wykonanego przez zewnętrznego usługodawcę.

Pomiar dokonany przez profesjonalistę

Jeśli wybierzemy opcję zakupu okien oraz ich montażu, to możemy mieć pewność, że niezbędnych pomiarów dokona profesjonalista. Dzięki temu stolarka będzie właściwie dobrana do konkretnego otworu i w trakcie jej wstawiania nie okaże się, że konstrukcja jest za mała albo za duża.