Rozmiary okna łazienkowego. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru  okna do łazienki.

W wielu domach i mieszkaniach powierzchnia łazienki jest na tyle mała, że ich właściciele nie decydują się na wstawienie tam najmniejszego nawet okna. To spory błąd, ponieważ praktyka pokazuje wyraźnie, że nawet w bardzo małej łazience można znaleźć miejsce na okno, co wyraźnie wpłynie na komfort jej użytkowników. Pytanie tylko, jakie wymiary powinno mieć okno łazienkowe, aby komfort ten zapewnić? Na jaki typ okien najlepiej będzie tu postawić?

Jakiej wielkości powinna być łazienka, aby montaż okna nie stanowił w jej przypadku żadnego problemu?

Opinie na temat minimalnej wielkości łazienki, przy której montaż okna jest nie tylko uzasadniony, ale i nie sprawia żadnych problemów już na etapie użytkowania, są wśród ekspertów dość mocno zróżnicowane. Dla jednych warunkiem do zdecydowania się na okno jest powierzchnia wynosząca 6 m², dla innych musi być to co najmniej 8 m². Wielu jednak przyznaje, że już przy powierzchni 5 m² można spokojnie zmieścić ładne okno łazienkowe i wcale nie musi być to okno małe.

Istotne założenia:

  • poziom, na którym łazienka się znajduje – zupełnie inaczej będzie w przypadku łazienki usytuowanej na parterze, na piętrze czy na poddaszu;
  • układ ścian i poziom skomplikowania architektury – chodzi tu przede wszystkim o to, czy pomieszczenie powstało na planie prostej figury geometrycznej, czy też ma dość skomplikowany układ z wieloma załamaniami.
  • usytuowanie względem stron świata – przy odpowiednim układzie (ściana południowa) nawet niewielkie okno łazienkowe zapewni Wam sporo światła słonecznego przez cały dzień.

Najwięcej możliwości zdecydowanie oferuje łazienka na poddaszu, nawet jeśli jej powierzchnia będzie niewielka. Tam możecie ograniczyć się np. wyłącznie do okna dachowego, którego rozmiary mogą być za to naprawdę spore. Chyba najbardziej niekorzystnym układem byłaby łazienka na parterze przylegająca do ściany północnej. W jej przypadku okno, aby dawało zadowalających efekt, musiałoby być naprawdę duże.

Jakie wymiany powinno mieć okno łazienkowe, aby zapewniało mieszkańcom optymalny komfort?

O tym, dlaczego w każdej łazience warto jest mieć przynajmniej jedno okno, pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich poradników. Tym razem zajmiemy się odpowiedzią na pytanie, jak duże powinno być okno łazienkowe, aby korzystający z tego pomieszczenia mieli zapewnione optimum komfortu i funkcjonalności. I tutaj, rzecz jasna, wśród ekspertów pojawiły się dość wyraźne różnice zdań.Przepisy techniczno-budowlane wskazują wyraźnie, jak powinna kształtować się relacja pomiędzy powierzchnią łazienki, a powierzchnią okna łazienkowego. Według obowiązujących wymagań, w łazience o powierzchni 5 m², zamontowane tam okno powinno posiadać powierzchnię co najmniej 0,40 m². Daje nam to mniej więcej kwadrat o wymiarach 70 cm na 70 cm. W czasach, gdy większość klientów zamawiała tzw. „okna wymiarowe”, najczęściej do łazienki wybierano modele o wymiarach 86cm szer. x wysokość  84cm. Obecnie jednak różnorodność pod tym względem jest znacząco większa. Najważniejsze, aby okno w łazience:

  • zapewniało odpowiednią ilość światła (dużą)
  • było odporne na wilgoć i odpowiednio zaizolowane.(grubość okna)
  • posiadało wyjątkowo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (0,75)

Do okien w łazience nie zaleca się nawiewników, ponieważ napływające mroźne powietrze w połączeniu z wilgocią może zamarzać. Wymiana powietrza powinna się odbywać poprzez kanały wentylacyjne oraz otwory w drzwiach łazienki.

Jeśli chodzi o odpowiednią ilość światła, ta tę zapewnią w większości przypadków okna o powierzchni całkowitej do 1,5 m². Okno takie miałoby przykładowe wymiary 1 ,2m na 1,3 m i sprawdziłoby się nawet w przypadku niewielkiej łazienki umieszczonej na pierwszym piętrze, choćby i na ścianie północnej. A co z pozostałymi wymaganiami wobec okna łazienkowego?Okno łazienkowe powinno być nie tylko odpowiednio duże, ale też bardzo energooszczędne (temperatura w łazience zwykle utrzymywana jest na poziomie o kilka stopni wyższym, niż w pozostałej części domu czy mieszkania), a przy tym odporne na działanie wilgoci. Z tego też powodu doskonale w tej roli spisują się nasze okna systemu Decco 83. Dlaczego powinniście zdecydować się właśnie na nie?

  • Energooszczędność – posiadają nowoczesne pakiety trójszybowe z ciepłą ramką o współczynniku Uw = 0,72.
  • Niewrażliwość na wilgoć – wykonane są z PVC, zaopatrzono je w trzy uszczelki, a także w okucie obwiedniowe o podwyższonej ochronie antykorozyjnej.
  • Różnorodność kolorów – okna z Decco 83 dostępne są w 15 kolorach

Wybierając okna do swojej łazienki, wybierajcie rozważnie, z uwzględnieniem wielu różnych czynników. Wielkość okna łazienkowego jest istotna, ale również ważna jest  jego jakość a  tu jest różnie zależy nie tylko od ceny okna ale jego energooszędności.