Jak wyregulować drzwi balkonowe

Regulacja drzwi na dolnych i górnych zawiasach powinna przywrócić płynność działania skrzydła. Po zakończeniu prac warto sprawdzić poprawność działania drzwi balkonowych i w razie konieczności ponowić regulacje. Jeśli skrzydło drzwiowe pracuje poprawnie, wystarczy już tylko przesmarować ruchome elementy.

Sezonowa regulacja drzwi balkonowych

Sezonowa regulacja drzwi i okien polega na zmniejszaniu, bądź zwiększaniu siły docisku. Niektórzy producenci zalecają kontrolę siły docisku dwa razy do roku. Przed okresem letnim można zmniejszyć docisk, co poprawi mikrowentylację w pomieszczeniu. Z kolei przed nastaniem pierwszych jesiennych przymrozków warto zwiększyć docisk w celu poprawienia szczelności skrzydła.

Regulacja docisku polega na zmianie położenia okuć. W celu zwiększenia szczelności drzwi i okien należy przekręcić rolki mimośrodowe bliżej uszczelki. Jednak nie można przesadzić. Zbyt mały odstęp może utrudnić płynne zamykanie skrzydła.

W czasie sezonu letniego możemy zmniejszyć siłę docisku. Wystarczy odsunąć rolki mimośrodowe od uszczelki. Powstające w ten sposób mikroszczeliny umożliwią skuteczniejszą wentylację pomieszczenia. Odpowiednio przeprowadzona regulacja drzwi aluminiowych lub PCV zwiększy komfort użytkowania pomieszczeń. Po zakończeniu prac warto ocenić również stan uszczelek i przesmarować ruchome elementy.

Zawiasy nowszego typu – regulacja drzwi na zawiasach nowszego typu polega na dokręceniu lub odkręceniu dwóch śrub. Zazwyczaj są one ukryte pod plastikowymi zaślepkami, które należy zdjąć. Pamiętajmy także, że regulacja drzwi aluminiowych i drewnianych zawsze powinna odbywać się przy zamkniętym skrzydle. Górna śruba (położona od strony ościeżnicy) służy do regulacji siły docisku drzwi. Możemy ją ustawiać według własnych preferencji, pamiętając o zachowaniu minimum 0,5 mm rezerwy. Zbyt duży docisk pomiędzy skrzydłem, a ościeżnicą może wywołać uszkodzenia zawiasów, a w skrajnych wypadkach nawet ich wyłamanie.

Druga śruba w zawiasach nowszego typu odpowiada za podnoszenie oraz opuszczanie skrzydła. Za jej pomocą możemy podnieść skrzydło do 4mm i opuścić o ok. 3 mm.

Podstawowym narzędziem do regulacji będzie klucz imbusowy. Jego wielkość różni się w zależności od rozmiarów śrub zastosowanych przez producenta. Jednak zazwyczaj mieści się w zakresie od 3 do 5 mm.

Zawiasy 3D – regulacja drzwi wejściowych na zawiasach 3D może być najbardziej skomplikowana. System 3D polega na montażu trzech zawiasów, z których każdy pełni określone funkcje. W korpusach zamontowanych na górze i na dole możemy wyregulować luz boczny oraz siłę docisku. Środkowy zawias odpowiada za korekcję ustawienia drzwi względem podłogi. Zawiasy 3D są coraz częściej stosowane przez renomowanych producentów (np. Gerda). Regulacja drzwi Gerda na zawiasach 3D wymaga odblokowania czopa. W tym celu należy poluzować śruby zaciskowe, przesunąć płytkę zabezpieczającą w stronę skrzydła, dokręcić śruby zaciskowe, a następnie wybić czop. Dopiero po wybiciu czopa możemy rozpocząć regulacje.

Upload your ideas to Salient

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and texts

Watch the magic happen

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and texts

Enjoy your increased revenue

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and texts